“Filiżanka”

„[…] pamiętam dzieci, które wąchały kwiaty na łące. Pamietam też te, które próbowały łapać na język pierwsze płatki śniegu i te, całujące bezpańskiego pieska w nos.
Tak- ten kto wymyślił wojnę nigdy nie był dzieckiem, bo przecież żadne dziecko nie wymyśliłoby czegoś tak strasznego.
Teraz już wiem, że kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.” 

– fragment spektaklu “Filiżanka”.

Filiżanka, to spektakl muzyczny na dwie aktorki dziecięce, opowiadający o życiu dzieci podczas II Wojny Światowej. Jednak to nie sama wojna jest głównym tematem spektaklu, lecz rodząca się przyjaźń między dziećmi i wiara w ideały. Głowni bohaterowie, to Isrulik (Anna Sękal)- chłopiec, handlujący w Gettcie papierosami oraz Ida (Nikola Kłosowska)- dziewczynka z polskiego domu inteligentów, żyjąca w wykreowanej przez rodziców idyllistycznej wizji wojny.

 

Scenariusz: Agata Struzik-Nawrocka, Renata Struzik
Reżyseria: Zuzanna Zazulin, Renata Struzik
Muzyka: Agata Struzik-Nawrocka, Arkadiusz Nawrocki
Scenografia i kostiumy: Renata Struzik
Przygotowanie wokalne: Agata Struzik-Nawrocka
Przygotowanie teatralne: Renata Struzik
Głos z offu: Agata Struzik-Nawrocka, Roman Urban
Inspicjent: Monika Cichocka
W spektaklu wykorzystano: piosenkę „Isrulik” (muz. M. Veksler, słowa polskie A. Głowacki) oraz fragment Partity nr 2 na skrzypce solo J. S. Bacha

 

OBSADA:

Anna Sękal (Isrulik) – ur. 12.09.2009 r.
Laureatka wielu nagród na teatralnych konkursach ogólnopolskich (m.in. I miejsce na Wiosennych Konfrontacjach Artystycznych „Melpomena w szkolnej ławce”, II miejsce na XXIX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych HECA 2018, I miejsce na Warszawskim Festiwalu Młodych 2019, wyróżnienie na XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych HECA 2015)
Aktorka Teatru Muzycznego Scena oraz Teatru Mala Scena powstałych w Centrum Artystycznym Scena w Sulejówku.
Swoje zainteresowania teatralne i muzyczne rozwija już od najmłodszych lat, występując w spektaklach muzycznych (m.in. „Życie, piękna jest chwila”, „Podaj dalej”, „Diabełki”, „Filiżanka”, „Zupełnie inne historie”) oraz uczestnicząc w zajęciach i warsztatach artystycznych.
W wolnym czasie ćwiczy akrobatykę i woltyżerkę, gdzie również odnosi sukcesy na zawodach. Ponad wszystko uwielbia czytać książki (a może pożerać lub połykać, bo trudno uwierzyć, że da się tak szybko je czytać) oraz podróżować z młodszym bratem i rodzicami.
Jak sama mówi, uwielbia występować na scenie i czuć ogromne emocje z tym związane.
„Filiżanka” jest jej dotychczasowym największym wyzwaniem scenicznym.

 

Nikola Kłosowska (Ida) – ur. 14.04.2009 r.
Młoda aktorka i wokalistka. Kształci się w dziedzinie teatru i spiewu w Centrum Artystycznym Scena, odnosząc na tych polach wiele sukcesów. Laureatka konkursów wokalnych i teatralnych m.in. II Nagroda w X Przeglądzie Twórczości Artystycznej „Kulturomaniak”, II nagroda w Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Artystycznej „Asteriada”, I miejsce w Przeglądzie Piosenki Znanej i Nieznanej, II miejsce na XXIX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych HECA 2018, I miejsce na Wiosennych Konfrontacjach Artystycznych „Melpomena w szkolnej ławce”.
Aktorka Teatru Muzycznego Scena oraz Teatru Mala Scena powstałych w Centrum Artystycznym Scena w Sulejówku.
Swoje zainteresowania teatralne i muzyczne rozwija już od najmłodszych lat, występując w spektaklach muzycznych (m.in. „Życie, piękna jest chwila”, „Podaj dalej”, „Diabełki”, „Filiżanka”, „Zupełnie inne historie”) oraz uczestnicząc w zajęciach i warsztatach artystycznych.
Muzyka towarzyszy jej każdego dnia. Wolny czas spędza aktywnie jeżdżąc na rolkach, rowerze, hulajnodze i deskorolce. Systematycznie chodzi również na taniec nowoczesny i akrobatykę. Zapytana, kim chciałaby być w przyszłości, bez wahania odpowiada- aktorką musicalową. Podkreśla, ze gdy w coś bardzo mocno się wierzy, wkłada w to dużo serca i energii – marzenia się spełniają.

NAGRODY:

I MIEJSCE – Warszawski Festiwal Teatralny Młodych, SCEK 2019

II MIEJSCE -XXX Ogólnopolski Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych “HECA 2019”, Płock

GRAND PRIX – Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży “TEATRALIA 2019”, Warszawa

NAGRODA SPECJALNA – XIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży “WIGRASZEK 2019”, Suwałki